Jaskra. Nowy lek

Już we wrześniu w polskich aptekach ma pojawić się nowy lek na jaskrę. Co ciekawe będzie to pierwszy lek w tym schorzeniu, który podaje się doustnie. Do tej pory jaskra była leczona kroplami do oczu oraz laserowymi zabiegami na tkance oka. Od początku do końca badania nad pierwszym doustnym lekiem na jaskrę są Polacy – naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na czym polega jaskra?

W jaskrze proces chorobowy polega na wytwarzaniu zbyt dużego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, które nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy i komórki siatkówki. Są to części oka, które zamieniają bodźce świetlne na impulsy nerwowe i transportują je do naszego mózgu. To tak jakby „nadciśnienie oczne”. Choroba zwykle postępuje powoli i prowadzi do zawężenia pola widzenia, a w krytycznych przypadkach do ślepoty.  Na świecie na jaskrę cierpi około 70 mln ludzi, a 6 mln zupełnie straciło wzrok z powodu choroby. 

Jak widzi osoba z jaskrą?

Wystarczy spojrzeć na obrazki poniżej…

zdrowe oko
zdrowe oko
zawężony kąt widzenia
jaskra

 

Substancja, która wejdzie w skład nowego preparatu to CYTYKOLINA zwana inaczej CDP-Cholina. Nie jest to nowa substancja. Wcześniej była już stosowana we wlewach dożylnych w przypadku udaru mózgu, działa bowiem NEUROPROTEKCYJNE – chroni naszą tkankę nerwową przed uszkodzeniami i obumieraniem. Cytykolina już od kilku lat jest dostępna w Polsce w postaci suplementów diety mających poprawić wydajność umysłową, pamięć i koncentrację. Teraz po raz pierwszy zostanie zarejestrowana jako „tabletki na jaskrę”. Lek będzie wspierał i wzmacniał standardową terapię mającą na celu obniżenie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. 

W leczeniu jaskry w USA stosuje się już jeden lek w postaci doustnej o nazwie handlowej Marinol. Są to kapsułki z Dronabinolem – czyli syntetycznie wytwarzanym THC – aktywnym składnikiem marihuany. W Polsce z wiadomych względów lek jest niedostępny.

Pozdrawiam,
Pan Paszczak

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459473,powstala-tabletka-na-jaskre-przy-udziale-naukowcow-z-lublina.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1772142/
https://www.fda.gov/ohrms/dockets/dockets/05n0479/05N-0479-emc0004-04.pdf

Zapraszam do komentowania