grejpfrut

Grejpfrut – niebezpieczny owoc?

Z dobrym grejpfrutem jest jak ze szpinakiem – jedni uwielbiają, inni nienawidzą. Jedni wolą sok, inni zadowolą się owocem. Charakterystyczny słodko-kwaśny smak z nutą goryczy. Mocny zapach. Bardzo modny wśród osób dbających o zdrowie i o linię. Zawiera spore ilości witaminy C, trochę witamin z grupy B. Grejpfrut zawiera też związek o nazwie naryngina, który odpowiada za charakterystyczny gorzki posmak.  Ma też działanie obniżające poziom cholesterolu, ułatwiające spalanie tłuszczu, a także działanie przeciwnowotworowe. Powoduje także zahamowanie pracy cytochromu P450. Czy to w ogóle ważne? Pfff co tam jakiś cytochrom… Pora wszamać grejpfrut’a!

No dobra, dobra… o co chodzi z tym cyto-czymś ?

Z punktu widzenia typowego Paszczaka cytochrom P450 odpowiada za to, żeby nasz organizm potrafił pozbyć się leków, które podaliśmy. Dokładniej leków, trucizn, konserwantów – wszystkich „zbędnych” rzeczy, które w jakiś sposób znalazły się w naszym ciele, a chcemy się ich pozbyć. Ma też inne ważne zadania, ale nie będziemy się nimi zajmować.

Grejpfrut hamuje cytochrom P450

Jakie to ma dla nas znaczenie? Dla osób, które nie stosują żadnych leków – praktycznie nie ma to znaczenia. Dla osób, które codziennie muszą poprawiać swoje zdrowie tabletkami, znaczenie jest ogromne! Wspomniana wcześniej naryngina potrafi zahamować przetwarzanie leków w naszym organizmie. Hamuje pracę cytochromu P450. Co to dla nas oznacza? Oznacza to, że lek zamiast działać tak jak zawsze, będzie działał dużo mocniej i dużo dłużej. Hmmm…. Możecie powiedzieć, że to całkiem przydatne i oszczędne. Ha! Jedna tabletka i po problemie. Przecież zawsze zależy nam na tym, żeby lek działał długo i silnie.

Niestety rzeczywistość jest gorzka (…jak naryngina)

Podam tu klasyczny przykład, tłoczony do głów wszystkim przyszłym adeptom farmacji. Stężenie leków obniżających poziom cholesterolu – statyn,  podanych razem z sokiem grejpfrutowym rośnie we krwi nawet 3 razy. Sok hamuje normalny rozkład tych leków. To tak jakby przyjąć kilka tabletek zamiast jednej. Niby nic, ale wraz ze wzrostem stężenia leku we krwi rośnie niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych dla zdrowia działań niepożądanych. W przypadku statyn mówi się o bardzo rzadkim, jednak niebezpiecznym zjawisku rozpadu mięśni. 

Oby nikomu z Was nie przyszło mierzyć się z interakcją grejpfruta z… Viagrą. Nasilone działanie niepożądane polegające na nadmiernym rozszerzeniu naczyń krwionośnych i opóźnione ekm… „oczekiwane” działanie. Całość jest zwieńczona utratą przytomności z powodu nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi.

Erytromycyna – popularny antybiotyk, podana razem z sokiem grejpfrutowym tak bardzo zwiększa swoje stężenie we krwi, że lek zaczyna wpływać na pracę serca.

Przykładów jest dużo więcej. Preparaty pozornie z czymś niezwiązane w towarzystwie soku grejpfrutowego potrafią nieźle namieszać.

Których leków nie popijać sokiem grejpfrutowym?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – ŻADNYCH leków nie wolno popijać ŻADNYM sokiem. Wszystkie leki w trakcie badań klinicznych popijane są wodą, która jest dla nich obojętna i tak też zapisane jest w każdej ulotce leku.

szklanka wody

Poniżej lista leków które wchodzą w interakcję z sokiem grejpfrutowym:

Naukowcy wyliczyli, że działanie 85 substancji leczniczych jest zaburzone przez sok grejpfrutowy. Ja zawarłem popularne, zarejestrowane w Polsce substancje lecznicze, dostępne w aptekach.

Leki, które w największym stopniu wchodzą w interakcję z sokiem z grejpfruta to:
Leki obniżające ciśnienie krwi:  Felodypina, Losartan, Eplerenon
Leki na cholesterol: Simwastatyna, Atorwastatyna
Leki przeciwalergiczne: Fexofenadyna, Bilastyna, Loratadyna
Leki przeciwarytmiczne: Amiodaron, Dronedaron, Werapamil
Leki przeciwkaszlowe: Dekstrometorfan
Leki stosowane w zaburzeniach nastroju i snu: Diazepam, Midazolam, Kwetiapina, Zyprazydon, Buspiron, Alprazolam
Leki zmniejszające krzepliwość krwi: Apixaban, Riwaroksaban, Klopidogrel, Acenokumarol
Antybiotyki: Erytromycyna, 
Leki przeciwbólowe: fentanyl (także ten w plastrach), oksykodon, 
Leki stosowane w dnie moczanowej: Kolchicyna
Leki stosowane w chorobach naczyń: Cilostazol.
Leki przeciwpadaczkowe: Karbamazepina
Leki stosowane w zaburzeniach erekcji: Sildenafil, Tadalafil
Leki stosowane zaburzeniach pracy układu moczowego: Tamsulosyna, Solifenacyna
Leki stosowane w leczeniu malarii
Leki stosowane w leczeniu HIV/AIDS
Leki antykoncepcyjne
Wiele leków przeciwnowotworowych

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jedna szklanka soku lub jeden owoc w zupełności wystarczy, aby odczuć zmianę działania leku. Grejpfrut potrafi wpływać na działanie leków nawet przez 1 do 3 dni po jego spożyciu. Na szczęście bardzo groźne dla życia i zdrowia są interakcje zaledwie kilku leków z sokiem grejpfruta, ale lepiej nie kusić losu ^^. Pamiętajcie, że podobne substancje jak naryngina występują w innych cytrusach – pomelo, tangelo, gorzkiej pomarańczy, a także jest w herbacie typu earl grey – która jest aromatyzowana bergamotką – czyli cytrusem. Problemu nie będzie po cytrynie, pomarańczy, mandarynkach.

W związku z tym, że w aptekach dostępne są suplementy  wzmacniające odporność zawierające wyciąg z pestek grejpfruta – Citrosept, Citrogrept – pamiętajcie o tym, by nie stosować ich z wyżej wymienionymi lekami.

P.s. czy wiedzieliście, że z botanicznego punktu widzenia owoc grapefruita to jagoda 😀

Po inne interakcje leków żywnością zapraszam tutaj 🙂

Pozdrawiam,
Pan Paszczak

 

 

Źródła:
https://www.drugs.com/article/grapefruit-drug-interactions.html
https://authoritynutrition.com/grapefruit-and-medication
https://mudmosh.com/earl-gray-tea-causes-serious-drug-interactions/

 

Zapraszam do komentowania