Alergika walka o przetrwanie! – Alergia

Witam Was po wakacyjnej przerwie 🙂 Zgodnie z prośbą jednej z czytelniczek na Facebookowym fanpage’u obiecałem, że zajmę się tematyką alergii. Z racji tego, że temat jest bardzo rozległy chciałbym się skupić przede wszystkim na preparatach dostępnych bez recepty. Będzie też kilka słów o odczulaniu. Zgodnie z kalendarzem wchodzimy własnie w alergiczny szczyt. Skończyły pylić drzewa, w szczycie pylenia znajdują się pokrzywa, trawy, Cladosporium i Alternaria. Dla alergika wiosna i lato są prawdziwym koszmarem. Jak radzić sobie z alergią sezonową? 

 

  Co to jest alergia?

Alergia to reakcja odpornościowa organizmu na coś, na co nie powinno być tej reakcji. Organizm zaczyna się bronić przed swoim naturalnym środowiskiem. Alergie wywołują np. pyłki traw, białko skorupiaków, sierść kota albo roztocza, czyli rzeczy, na które powinniśmy być obojętni. Organizm produkuje wtedy duże ilości HISTAMINY, a histamina działa szybko i dotkliwie. Gwałtownie rozszerzają się naczynia krwionośne, obkurczają się mięśnie dróg oddechowych. Rozpoczynają się salwy kichnięć, pojawia się wodnista wydzielina z nosa. Przekrwione oczy swędzą i strumieniami lecą z nich łzy. U niektórych zamiast „wody z nosa” następuje zatkanie nosa. Całość baaaardzo przypomina przeziębienie. Co gorsza, u wybranych szczęśliwców, alergii towarzyszą objawy astmatyczne – świszczący oddech i wrażenie ucisku w klatce piersiowej. Może to nieźle wystraszyć…

 Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Infekcję wirusową charakteryzuje zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie apetytu i podwyższona temperatura ciała – czego nie zaobserwujemy w alergii. Na wpis o gorączce zapraszam tutaj
Dla osób, które „jako tako” są w stanie funkcjonować, a objawy nie są bardzo dotkliwe polecam… płukanie nosa i oczu solą fizjologiczną. Samo przepłukanie nosa z alergenów, które unoszą się w powietrzu bardzo często przynosi ulgę. Jeżeli problem dotyka jedynie oczu dobrym rozwiązaniem są krople oczne z substancją przeciwalergiczne np. Polcrom, Allegocrom lub Allergodil. Należy je stosować 4 razy na dobę w równych odstępach czasu, co może okazać się dość kłopotliwe. Allergodil wystarczy zastosować 2 razy na dobę. Kilka lat temu pojawił się na rynku nowy preparat Ektin. Działa nawilżająco i ochronnie na oko, zmniejsza objawy zapalenia spojówek.

Krople do nosa?

Tu mam mieszane uczucia. Krople z xylometazoliną lub jej pochodnymi faktycznie przynoszą ulgę, ale tylko w przypadku, gdy objawy alergii męczą nas przez bardzo krótko – około tygodnia. Jeżeli leci nam z nosa przez dłuższy czas – stanowczo odradzam krople. Łatwo można zniszczyć sobie nimi śluzówkę nosa, a także uzależnić się tego typu leków. Do nosa najlepiej zastosować wspomnianą wcześniej sól fizjologiczną.

alergia na orzeszki ziemne
żródło: www.cartoonistgroup.com

 Czym sobie pomóc?

W przypadku, w którym płukanie, ani krople do oczu nie pomaga trzeba zastosować coś mocniejszego – czyli tabletki przeciwalergiczne. Pamiętajcie, aby bez konsultacji z lekarzem nie stosować ich za długo – producenci zalecają maksymalnie jedno opakowanie czyli zwykle 7-10 tabletek. Preparatów przeciwalergicznych jest całe multum. A substancji leczniczych bez recepty tak naprawdę kilka.

  • Cetyryzyna – Zyrtec, Alermed, Allertec, Amertil Bio, Cetalergin, 
  • Lewocetyryzyna – Contrahist allergy, Lirra gem
  • Loratadyna – Aleric, Claritine, Loratan, Loratadyna Galena, Flonidan
  • Desloratadyna – Aleric deslo, Delortan allergy, Hitaxa, 
  • Fexofenadyna – Allegra
  • Azelastyna – Alergodil krople i spray do nosa
  • Kromoglikan sodowy – Polcrom, Allergocrom
  • Dimetinden – Fenistil krople, Fenistil żel – (w alergiach skórnych)
 Tabletki przeciwalergiczne dostępne bez recepty stosuje się raz na dobę. Najlepiej przyjmować je wieczorem. Dlaczego? Jednym z powodów są działania niepożądane tych preparatów – uspokojenie, senność, zmęczenie, znużenie. Aby za dnia nie uciąć sobie drzemki sugeruję 1 tabletkę wieczorem. Drugim powodem takiego stosowania leków przeciwhistaminowych jest poranny szczyt histaminy we krwi, około godziny 3 – 5. Lek przyjęty wieczorem działa wtedy zdecydowanie mocniej niż, gdy tabletkę przyjmiemy po śniadaniu. Mimo, że docierają do nas reklamy specyfików „niepowodujących senności” ich działaniem niepożądanym wymienionym w ulotce na pierwszym miejscu jest… TAK! Senność i zmęczenie ?

„A ja po Claritine przytyłem…”

To całkiem możliwe… leki przeciwhistaminowe mogą w pewnym stopniu zwiększać apetyt. Nie tyjemy po leku. Tyjemy po zjedzeniu większej niż dotychczas porcji jedzenia.

O co chodzi z tym Lewo- i Des- ?

Lewocetyryzyna i Desloratadyna to oczyszczone, aktywne cząsteczki posiadające zmniejszone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jak np. senność i znużenie. Stąd podawane informacje o „braku senności”.

Mam alergię! Co robić? 

Niezależnie od tego jaka to alergia i jak bardzo jest dotkliwa warto wybrać się do specjalisty. Lekarz może zlecić testy alergiczne, dzięki czemu lepiej poznamy naszego wroga. Dysponują oni zdecydowanie szerszym wachlarzem leków przeciwalergicznych. Bardzo często są to preparaty refundowane, przez co są zdecydowanie tańsze od preparatów bez recepty. Może się okazać, że konieczne są też leki wziewne, ułatwiające oddychanie w trakcie ataku alergii. Jeżeli objawy są dotkliwe i badania na to pozwalają lekarz z pewnością zaproponuje odczulanie. 

Odczulanie?

Czy warto  się odczulać? Wszystko zależy od tego jak „mocna” jest nasza alergia. Zwykle im silniejsza alergia tym większa szansa na pozytywne efekty. Jednak w przypadku bardzo zaostrzonych objawów odczulanie może okazać się niemożliwe ze względu na zbyt silną reakcję naszego organizmu. Czy odczulanie jest skuteczne? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Znam osoby, u których odczulanie przyniosło znaczną poprawę, znam także osoby, u których poprawa była minimalna, wręcz niezauważalna. Moim zdaniem, jeżeli tylko lekarz zaproponuje nam szczepienie to warto spróbować. Kiedyś odczulanie kojarzyło się z grubymi pieniędzmi przeznaczonymi na szczepionki i wizyty lekarskie. Teraz przynajmniej ceny większości preparatów odczulających są znacznie bardziej przystępne (3,20 zł / za opakowanie wielodawkowe). Pojawiła się również alternatywa dla osób, które boją się igieł i kłucia – szczepionki w postaci tabletek i kropli podjęzykowych. Niestety nie są one refundowane, a ceny za miesięczną terapię sięgają 300 – 400 zł ?. Tak czy siak, odczulanie stało się zdecydowanie bardziej dostępne i dla niektórych jest ogromną szansą poprawy komfortu życia i przejście wiosny i lata bez dokuczliwych objawów. W przypadku, gdy alergii towarzyszy astma, pozytywny wynik odczulania spowoduje także zmniejszenie nasilenia objawów astmy. Zła wiadomość jest taka, że póki co opracowano szczepionki tylko na alergie wziewne i na jady owadów.

 Na co uważać podczas przyjmowania leków przeciwalergicznych?

Po pierwsze na alkohol. Potęguje on działanie niepożądane związane z nadmiernym uspokojeniem i sennością. Po drugie na sok grejpfrutowy, który często potęguje ich działanie, ale też potęguje działania niepożądane. Po trzecie, jeżeli wybieramy się na testy alergiczne (skórne), leki należy odstawić kilka dni przed nimi.

 Wszystkim alergikom (czyli sobie samemu również), życzę spokojnego sezonu!
Pozdrawiam,
Pan Paszczak
 Na koniec jeszcze kilka ciekawostek:
 1. Objawy alergii przypominają objawy zakażenia pasożytami ^^
 2. Aviomarin stosowany w przypadku choroby lokomocyjnej także jest lekiem przeciwalergicznym, ale nie stosuje się go w tym przypadku ze względu na powodowanie zbyt dużej senności

Zapraszam do komentowania