Interakcje leków #2

Wpływ wapnia zawartego w pożywieniu na wchłanianie leków

Jesień pełną parą. Za nami już pierwsze mroźne poranki, a popołudniu temperatura powietrza niejednokrotnie przewyższa 15 stopni. Taka pogoda jest idealnym momentem, żeby złapać infekcję górnych dróg oddechowych. Dodatkowo dla Pań jest to okazja do złapania przykrej infekcji dróg moczowych. Skąd taki wstęp? Przecież miało być o interakcjach… Zaraz wszystkiego się dowiecie.
 

 
W Polsce leki te dostępne są pod nazwami preparatów:
Tetracykliny: 
  • Doxycyclinum,
Fluorochinolony: 
  • Cipronex, 
  • Ciprobay, 
  • Nolilcin, 
  • Levoxa

 

Co jeszcze łączy te preparaty? 
Ich przyjmowanie razem z pożywieniem bogatym w wapń może zakończyć się niepowodzeniem kuracji! 
 
 
Wapń lub ściślej jony wapniowe Ca(2+) tworzą nierozpuszczalne związki z wyżej wymienionymi lekami. Jeżeli lek połączy się z wapniem to nie ma szansy na to, aby nasz organizm go wchłonął. Lek nie działa. Co gorsza niewielka ilość antybiotyku lub chemioterapeutyku, która dostała wspaniałą szansę i wchłonęła się, działa na bakterie uodporniająco. Działa to na bakterie na zasadzie „co nas nie zabije to nas wzmocni”. My niezadowoleni bo angina szaleje w najlepsze, trzeba iść do lekarza po nowy specyfik, a na dodatek bakterie stają się coraz bardziej oporne na zastosowany przez nas preparat. Samo zło…
 
Nie mówię tu tylko o jedzeniu twarogu, żółtego sera, zupy mlecznej czy picia maślanki. Często starym domowym sposobem do antybiotykoterapii (czyli leczenia się antybiotykami) dorzucamy wapno musujące z witaminą C i jeszcze „jakiś Rutinoscorbin”. Z niewiedzy, braku czasu łykamy wszystko na raz. 
 
To już jest koktajl, z którego niestety będą same nieszczęścia. 
Jeśli leczymy się Doxycycliną – wapno w znacznej mierze ograniczy wchłanianie antybiotyku.
Jeśli leczymy się Cipronexem – wapno ograniczy wchłanianie, a Rutinoscorbin istotnie osłabi działanie tego co się wchłonęło.
 
 

Sami stwarzamy sobie problem! 
Wielokrotnie, gdy proponuję osłonę do antybiotyku w postaci preparatu probiotycznego słyszę: „A kefir nie wystarczy? Kefir ma bakterie probiotyczne! Nie chce probiotyku!” Oczywiście kefir jest bardzo zdrowy, jest bogaty w wapń, ale powinniśmy stosować go rozważnie w trakcie antybiotykoterapii. Poza tym ilość bakterii probiotycznych w kefirze jest nieporównywalnie mniejsza niż w probiotyku.
 
Nie tylko chinolony i tetracykliny…
Z nabiałem reaguje także popularny dzięki reklamom Bisacodyl. Dostępny bez recepty pod nazwą Dulcobis jako środek na „płaski brzuch”. Popijanie tabletek Dulcobisu nabiałem w najlepszym przypadku zakończy się brakiem działania przeczyszczającego. Mogą dojść do tego nudności, bóle brzucha. W tym przypadku mleko neutralizuje kwas w żołądku przez co lek rozpuszcza się nie tam gdzie trzeba. Ma trafić do jelit, a rozpuszcza się już w żołądku.
 
Wydawać by się mogło, że w leczeniu osteoporozy każda ilość wapnia przyjęta przez organizm jest na wagę złota! Otóż nie zawsze. Pacjenci leczeni Etydronianem musieli pilnować się, żeby nie przyjmować leku razem z posiłkiem bogatym w nabiał. Lek tracił właściwości terapeutyczne. Preparaty z Etydronianem nie są dostępne w Polsce, ale nasi południowi sąsiedzi (Czesi) nadal mają go w swoich lekospisach.
 
Jak uniknąć interakcji?
Unikajmy produktów bogatych w wapń przynajmniej 2h przed i po przyjęciu leków wchodzących w interakcję. 
 
Zamiast podsumowania, chciałbym Wam zaproponować pewną regułę, która sprawdza się w większości przypadków: 
 
Jeżeli lek wchodzi w interakcję z wapniem obecnym w nabiale podobnie zachowa się w kontakcie z jonami magnezowymi i jonami żelaza.
 
Zaczynam zdawać sobie sprawę, że odkryliśmy wierzchołek góry lodowej…
 
Pan Paszczak

Zapraszam do komentowania