Interakcje leków #1

Czym są interakcje leków i jakie mogą być ich skutki?

Chciałbym przedstawić Wam cykl dotyczący interakcji leków, który będzie pojawiał się w miarę regularnie na łamach bloga. Do rozpoczęcia takiego cyklu skłoniły mnie  liczne zapytania pacjentów w aptece i rodziny jak stosować dany lek. Czy przed posiłkiem? Czy po posiłku? Czy dane dwa leki mogą być zastosowane razem? Czarę goryczy przelał mój kilkudniowy pobyt w szpitalu (niestety w roli pacjenta), gdzie hospitalizowani otrzymywali kubeczek z kilkoma tabletkami i zero instrukcji dotyczących ich stosowania. No dobra… „Osłona na żołądek na czczo!”. Nic więcej…

Na początek, oczywiście krótki wstęp mający na zadanie zarysować problem interakcji leków. Z czasem poszczególne zagadnienia będą rozwijane. Chciałbym przedstawić to w miarę prosty i przystępny sposób, zrozumiały dla laika.
 
Interakcje leków to nic innego, jak wpływ innych medykamentów, tego co spożywamy, co pijemy na moc działania leku. Interakcje mogą dotyczyć każdego z etapów stosowania leku. Od momentu połknięcia tabletki, aż po wydalenie leku z organizmu. Każda interakcja może być bardzo groźna dla zdrowia. Niestety bardzo często interakcji nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
 
Idąc od początku – lek może w ogóle nie zadziałać! Na przykład przyjmując tabletkę z jedzeniem może dojść do znacznego zablokowania wchłaniania leku. Substancja czynna nie dostanie się do krwi, więc po prostu nie będzie działała. 
 
Lek może zadziałać ze zwielokrotnioną mocą. Połączenie dwóch substancji leczniczych lub leku z pożywieniem powoduje, że lek zaczyna działać dużo silniej niż powinien. Pamiętajmy, że leki to nie tylko działanie pozytywne, a także ich działania niepożądane. One także będą występowały ze zwielokrotnioną mocą. Czasami taka interakcja może mieć pozytywne zastosowanie – może służyć zmniejszeniu dawek leków. Dwa leki podane osobno wymagają dużej dawki do osiągnięcia działania. Podanie ich razem pozwala na zmniejszenie ich dawki, a taki sam efekt terapeutyczny zostanie osiągnięty. 
 
Dwa leki podane razem mogą spowodować, że dojdzie do reakcji niespodziewanej. Reakcja ta jest zupełnie inna od kierunku działania obu leków lub leku i pożywienia. 


Dodatkowych trudności w przewidzeniu czy wydarzy się coś nieoczekiwanego dodają leki dostępne bez recepty i środki ziołowe, o których pacjenci nie mówią lekarzowi, ani farmaceucie oraz (o zgrozo!) suplementy diety.
 
Podstawową przyczyną występowania interakcji u chorych jest w pierwszej kolejności brak świadomości ich występowania. Brak informacji ze strony farmaceutów i lekarzy sprowadza się do tego że pacjenci przyjmują całodzienną porcję leków na raz lub jedzą pokarmy, które wpływają niekorzystnie na leczenie.
 
Co dzieje się z naszym organizmem po zjedzeniu mieszanki wybuchowej w postaci np. ogórków kiszonych popitych mlekiem…? Tak samo reaguje organizm na lekowe mieszanki wybuchowe. A co się stanie, gdy do tego zestawu dodamy jeszcze inne składniki mieszanki wybuchowej? Będzie tylko gorzej…  Wraz ze wzrostem liczby stosowanych preparatów ryzyko interakcji rośnie w zastraszającym tempie. 
 
Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie czy leki, które stosujesz wchodzą ze sobą w interakcję. Pod poniższym linkiem dostępny jest formularz, do którego można dodać leki i przeanalizować ich wpływ na siebie. W wersji do wydruku dostępny jest także komentarz.
 
 
Nie wolno panikować, gdy okaże się że dwa leki reagują ze sobą. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. 
 

Jak uniknąć interakcji lekowych?

1. Nie bój się zadawać pytań! Konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą zanim zaczniesz stosować nowy lek bez recepty lub gdy zauważysz że dzieje się coś niepokojącego. Oni pracują po to żeby Wam pomóc. Pytaj o interakcje z żywnością.
 
2. Trzymaj przy sobie listę stosowanych preparatów, ziół, suplementów diety oraz listę chorób na które chorujesz – krótki rzut oka specjalisty może pomóc w terapii i uchronić przed skutkami interakcji.
 
3. Wybierz taką aptekę, w której pracują osoby chętne do pomocy. Warto realizować wszystkie swoje recepty w jednej aptece – widząc wszystkie stosowane leki specjalista wychwyci zachodzące między nimi interakcje. 
 
4. Mimo, że to trudne czytaj ulotki swoich leków. Twoja wiedza dotycząca pory stosowania, interakcji i działań niepożądanych jest nieoceniona!
 
5. Sam sprawdź, czy leki przez Ciebie stosowane nie wchodzą w interakcje. Z wynikiem podejdź do apteki lub lekarza. 
 
 
Jeśli macie jakieś własne doświadczenia dotyczące interakcji zapraszam do dyskusji. 
Niebawem kolejny wpis dotyczący interakcji leków. 
 
Pozdrawiam,
Pan Paszczak

3 komentarze

Zapraszam do komentowania